Translate

srijeda, 26. listopada 2016.

Punjena PILEĆA PRSA sa fetom i limunom

Sastojci

4x200g pilećih prsa
 

Nadjev:
100g feta sira
1 limun korica
1žlica timijana/listici
1 česanj česnjaka
sol,papar
 

Umak:
2 žlice maslinovo ulje
50ml bijelo vino
100ml pilećeg temeljca
1žličica gustina
50g maslaca
1žličica timijana
sol,papar

 Priprema

1.Pripremite meso:Operite i osusite pileca prsa.Ostrim nozem naravite dzep.
 
 

2.Napravite nadjev:
U posudu stavite feta sir ,naribanu koricu limuna,sitno nasjeckani cesnjak i timijan .Sve dobro razradite vilicom.
 
 

3.Zagrijte pecnicu na 200C.
Podijelite nadjev na cetri dijela .Nadjenite piletinu .Pritisnite da se obije strane dobro zalijepe ,nece vam trebati cacakalica.Odlozite.
 
 

4.U tavi zagrijte maslinovo ulje.Na zagrijasnom ulju preprzite piletinu s obje strane da uhvati boju.
Piletun nastavite peci jos 12 min.u zagrijanoj pecnici
Izvadite piletinu stavite je u foliju da odstoji.

 

Napravite umak:
U posudu /tavu u kojoj se pekla piletina stavite na vatru dodajte vino ,pustite da vino ishlapi do pola .Ulijte temeljac u koji ste prije toga zamutili jednu zlicicu gustina .Promijesajte sve skupa dodajte timijan,posolite ,popaprite.Maknite s vatre kad se zgusne dodajte jednu zlicu maslaca ,mijesajte dok se ne otopi.

  

Posluživanje


Servirajte uz kuhano povrce ,salatu i sl.preliveno umakom.











Namirnice sa antikancerogenim djelovanjem

Brojne namirnice su dokazano povezane sa sprečavanjem i borbom protiv raka, uključujući  plavu ribu, češnjak, rajčice i orašaste plodove
Veliki broj dosadašnjih istraživanja pokazao je da kada su u kombinaciji s tjelovježbom, ove namirnice mogu imati blagotvoran učinak na tijelo i pomoći u borbi protiv raka.


Riba pruža tijelu brojne hranjivih tvari, uključujući i omega-3, koji ima jaka protuupalna svojstva. To je osobito važno kada je rak počeo napadati tijelo, jer omega-3 pomaže smanjiti i ograničit icox-2 proteine, koji mogu izazvati upale i iritacije. Vitamini A i D su također prisutni u mnogim vrstama riba, kao što su skuša i losos, koji su također povezani s smanjenjem učestalosti nekih vrsta raka.

Češnjak također sadrži tvari koje imaju protuupalno djelovanje. Jedna komponenta, alicin, također može pomoći zaustaviti širenje raka ograničavajući protok krvi u tumor.

Rajčice pomažu ojačati otpornost na niz karcinoma, a obje ove tvari se lako mogu uključiti u mnoštvo obroka.

Orašasti plodovi su dobar izvor vlakana, a sadrže i selen, što je još jedano snažno sredstvo protiv raka. Bademi, orasi i brazilski oraščići potiču dugovječnost i pomažu u borbi protiv raka u tijelu




utorak, 25. listopada 2016.

Kako napraviti SAVRŠENO TIJESTO za palačinke

Ujutro za doručak ili naveče za laku večeru sa malo džema ili Nutele, banane, keks ili šlag, palačinke su savršen obrok u svakoj kombinaciji. Svi ih prave na različite načine. Neki ih vole tanje, drugi deblje, neki bez jaja i mlijeka, drugi žele pune i kvalitetne.
Ako želite da ih pripremite po tačnom receptu i kako biste dobili savršene palačinke, slijedite ovaj postupak.
Sastojci:
– 2 jaja;
– 4 šolje brašna;
– pola litra mlijeka;
– 100 ml kisele vode;
– 1 prstohvat soli;
– 1 kašika šećera;
Priprema:
Umutite jaja, dodajte so, šećer i mlijeko. Dodajte brašno i miješajte dok se sve grudvice ne istope i pretvre u tijesto. Ovo glavno zavisi od brašna, ali treba da dobijete gustiti masu sa palačinke.
Dodajte kiselu vodu i pomješajte. Ostavite smjesu da odstoji 20 minuta, a zatim pravite palačinke u vruć tavu. Napunite ih omiljenih ukusom i uživajte!
 


KRALJ JESENI: Jedini orašasti plod sa vitaminom C


Za razliku od drugih orašastih plodova, kesten je pun vitamina i minerala. Zanima li vas zašto je dobar za vene i gotovo ne deblja? Proučite zdravstvene koristi ovog sjajnog jesenskog ploda.
Jedan jedini orašasti plod koji na tridesetak grama sadrži samo gram masti i čak manje od 70 kalorija je kesten. Uz sve to, jedini je orašasti plod koji sadrži vitamin C, pa tako samo 85 grama kestena pruža 45 posto dnevnih potreba.
Bogat je i folatima, kojih obično ima u zelenom lisnatom povrću, a ne u orašastim plodovima i sjemenkama. Opskrbljuje organizam i vitaminima B1, B2, B6 i folnom kiselinom. Folna kiselina nužna je za formiranje crvenih krvnih zrnaca i sintezu DNK, pa konzumacija hrane bogate folatima sprečava pojavu anomalija kod fetusa.
Kesten je i izvrstan izvor vlakana, što pomaže u smanjenju razine kolesterola. Da biste imali najviše koristi od kestena, tijekom sezone pojedite do 85 grama na dan. Jedući kestenje unijet ćete i magnezij, bakar, mangan, željezo, kalcij, fosfor, cink te solidne količine kalija (518 mg/100 g). Kalij je vrlo bitan element jer uravnotežuje razine natrija, srčane otkucaje i krvni tlak. Magnezij i fosfor su važni za metabolizam kostiju.
Bez glutena
Poput lješnjaka i badema, kesten ne sadrži gluten. Zbog toga je popularan u prehrani onih koji izbjegavaju gluten.
Analizirajući sastav vidljivo je da ima najveći postotak škroba, po čemu je sličniji krumpiru i kukuruzu nego drugim orašastim plodovima. Brašno kestena lako je probavljivo, a jednako je lagan jedete li kesten kuhan, pečen ili u kvalitetnom kesten-pireu. U Italiji, posebno u Toskani, od kestenova brašna rade sladoled, kolačiće, slatki kruh, juhe i umake.
Narodna medicina
Kesteni pomažu kod bubrežnih i probavnih tegoba, a čaj od kestena odlično ublažava simptome astme i bronhitisa.
Važno je razlikovati pitomi i divlji kesten, kako navodi Livestrong.com. Ovaj drugi nije za jelo, ali je zato vrlo ljekovit i koristi se u obliku krema i tinktura. Najpoznatiji je u liječenju proširenih vena i oštećenih kapilara, a njegovi ekstrakti koriste se za pripremu ljekovitih pripravaka. Uz liječenje krvožilnog sustava, divlji kesten koristi se i u liječenju hemeroida, bolnih menstruacija te u slučaju povećanja prostate



METVICA: Prirodni lijek koji poboljšava probavu, snižava krvni tlak i pomaže kod astme

Kada govorimo o metvici, prvo što nam padne na pamet su tri riječi – zeleno, aromatično i svježe.  Osim što daje posebnu aromu i svježinu jelima, metvica je mnogo više od toga.
Ona sadrži snažne antioksidanse i to vitamine A, C, B6, E, folnu kiselinu, pantotensku kiselinu, tiamin, riboflavin i niacin. Od minerala sadrži kalij, kalcij, magnezij, fosfor, željezo, cink, mangan i bakar. Neke od mnogobrojnih zdravstvenih prednosti metvice vam donosimo u nastavku.

1. Metvica poboljšava probavu
Poboljšanje probave je jedna od najvažnijih terapijskih učinaka koje metvica ima. Ona ublažava grčeve, mučnine, nadutost i grčeve koji se javljaju kod menstruacije. Za ublažavanje ovih tegoba najčešće se koristi čaj od listića metvice.

2. Pomaže kod iritabilnog crijeva
Nedavna istraživanja pokazuju da metvica može biti korisna u liječenju simptoma iritabilnog crijeva.

3. Snižava krvni tlak
Budući da metvica sadrži mnogo kalija, redovita konzumacija čaja od metvice pomaže u smanjenju krvnog tlaka, a time i poboljšava rad srca.

4. Pomaže kod astme i drugih bolesti dišnog sustava
Udisanje arome metvice ima pozitivan utjecaj na naša pluća. Ljudima s astmom se savjetuje da uključe metvicu u svoju inhalaciju i uzimaju čaj od mente. 4-5 listova mente stavite u vruću vodu i udišite paru. Odmah ćete osjetiti olakšanje. Inhalacija metvicom također smiruje kašalj i respiratorni trakt.

5. Metvica ublažava bol
Metvica može ublažiti i otkloniti glavobolju, bolove u trbuhu, pa čak i bol u mišićima. Pomiješajte 1 šalicu morske soli, 6-8 kapi eteričnog ulja metvice i 1/3 šalice maslinovog ulja. Dobivenu smjesu utrljajte na bolni mišić i 5-10 minuta masirajte tretirano područje. Nakon masaže isperite mlakom vodom. Za ublažavanje glavobolje koristi se trljanje ulja metvice u sljepoočnice.

6. Poboljšava zdravlje usne šupljine
Metvica uništava bakterije u usnoj šupljini koje uzrokuju nakupljanje karijesa, te neutralizira loš zadah. Upravo je to razlog zašto je metvica najčešći sastojak zubnih pasta i vodica za ispiranje usta.

7. Sprječava nastanak i razvoj karcinoma
Metvica sadrži tvari koje pomažu u sprječavanju stvaranja različitih vrsta raka, posebno raka prostate.

8. Ublažava mučnine
Miris eteričnog ulja metvice ili svježe metvice može ublažiti mučnine i olakšati njezino podnošenje.

9. Smanjuje stres i depresiju
Čaj od svježe metvice je sve što vam treba za smirenje i eliminiranje stresa




nedjelja, 23. listopada 2016.

Odličan tonik protiv prehlade s đumbirom, medom i limunom

Dok se temperature spuštaju, "spušta" se i naš imunitet. Čuvajte svoje zdravlje uz pripravke iz kućne radinosti!
Kako biste se spasili od gripa i prehlada koje će se uskoro početi vrtjeti po uredima, busevima i drugim zatvorenim prostorima, postoji jedno rješenje s niskim udjelom alkohola.
On će se aktivirati čak i kad već osjetite prve simptome umora nastalog zbog prehlade.
Ovaj tonik, odnosno topli koktelčić od đumbira, meda i limuna, odličan je i za utoplit se tijekom zimskih večeri.

Tonik od limuna, đumbira i meda 



Sastojci: 

250 dcl vode
komadić svježeg đumbira (oko 2 cm dug)
pola limuna
žličica meda
0,30 dcl viskija po izboru

Priprema: 

U 250 dcl vode stavite narezane i oguljene komade svježeg đumbira, iscijedite pola limuna i stavite žličicu meda. Stavite da se zagrije poput čaja i dok ne bude zadovoljni s okusom. Procijedite u šalicu te, ako želite, dodajte viski.

Pomiješajte i uživajte u toniku protiv prehlade!

Pogledajte i kako pripremiti samo čaj od đumbira koji će vam asistirati u borbi protiv prehlade, te iskušajte i čaj od bazge koji će vam kod istih simptoma pomoći!

subota, 22. listopada 2016.

Pletenice,peciva sa sirom - RECEPT

Sastojci

720 g brasna
14 g soli
35 g kvasca
1 mala kasika secera
1 jaje
300 ml mljeka
120 g kremastog sira
80 ml ulja
40 g jogurta
Za premazati:
malo kondenzovog mljeka (ili obicnog mljeka)
susam za posipati


Priprema


1.Mljeko zagrijati,ne smije biti prevruce,onako mlako mora biti.
Prebaciti mljeko u posudu u kojoj cete mjesiti tjesto.Dodati prvo kvasac,jaje i secer pa kad ste izradili fino da se istopi dodati brasno pomjesano sa soli,sir,jogurt i na samom kraju ulje.Dobro izradjivati par minuta da se sve fino sjedini.Pokriti posudu i ostaviti tjesto da se udupla na toplom.

2.Tjesto staviti na pobrasnjenu povrsinu (nikako previse brasna,svega 100g) pa podjeliti na 16-17 djelova i praviti pletenice.

3.Napraviti 3 valjka,sve sa rukama izvaljivati,spojiti na vrhu krajeve i...

4.savijati u oblik pletenice.Stavljati peciva na pleh oblozen papirom za pecenje,pokriti ih salvetom i ostaviti da miruju dok fino narastu.

5.Premazivati pletenice mljekom,i odmah dok jednu premazete pospite odma susam (tako vam nece padati susam,ostace zaljepljen za peciva).Ukljucite pecnicu da se zagrije na 210°C.
Peci pletenice 15-20 minuta da fino,blago porumene.
Vruce prekriti kuhinjskom krpom i uzivati u njihovoj mekoci.

Posluživanje
Peciva mozete praviti u oblicima po zelji,bagete,cvjetove,pogacice...

SAVRŠENO PEČENA RIBA NA ROŠTILJU - RECEPT

Riba na rostilju, ili kako je savršeno dobro ispeći? Ovo bi bio kratki, mali bukvar za početnike i neupućene: kako peći ribu na roštilju a da se ne raspadne, da ne pregori i da se ne presuši pečenjem?
Znate li nekog a da mu se to nije desilo barem jednom? Ni ja!
Mnogo je pitanja u vezi sa roštiljem na koja ćete dobiti različite odgovore od različitih ljudi. Takođe odgovori mogu da se razlikuju i u zavisnosti od vrste ribe koju želite da pečete.
orada i brancin 11Ali, ako ne želite da se petljate oko vatre, kao što sam već više puta spominjala, najlakše je peći ribu u rerni, u tepsiji. Ali, roštilj je.... pa neuporedivo lepši, ukusniji, zanimljiviji... ali i komplikovaniji. Osim što vam treba vreme, prostor i oprema za grilovanje, potrebno vam je i malo prakse. Kad kažem malo, pa i nije baš tako malo, ali ako ne pogrešite i ne omanete nekoliko puta, nećete ni naučiti kako da dobro ispečete ribu na roštilju. Računajte na to da se svaka škola plaća i da ćete nekad možda izgubiti uloženon novac, ali to je kao i u svemu drugom mogući rizik. Možda ste i rođeni talenat koji može iz prvog puta odmah da odradi sve kako treba. E, a da biste što manje grešili i što manje vremena potrošili na učenje, tu sam ja da vam pomognem sa nekoliko saveta (da li bi mi možda više odgovarao nadimak "draga Saveta").
Kad pričamo o roštilju, red je da kažem da je lakši način pečenja ribe na vatri - pečenje ribe u foliji. O tome sam već pisala, a i pečenje u foliji nikom ne bi trebalo da predstavlja problem. Samo da napomenem - najjednostavnije je kada sve pripremite kod kuće: začinite ribu i dobro umotate u foliju (duplo), da ne morate negde u prirodi da se previše mučite, pogotovo ako u blizini nemate odgovarajući pribor, tekuću vodu ili čisto mesto na kojem ćete raditi. Ne treba vam čak ni rešetka roštilja, jer je mnogo bolje da se riba u foliji stavi direktno u žar. Dovoljno je samo da zapalite vatru i sačekate da se napravi dobar žar u koji ćete staviti foliju sa ribom.
Ova varijanta je odlična baš za početnike koji nikad nisu pekli roštilj, način na koji ne može mnogo stvari krenuti po zlu, jer na osnovu mirisa možete osetiti da li se riba peče ili gori.
Možete ribu peći i tako što ćete je nabosti na štap ili žicu, kao na ražanj, ali tu je malo problem ako niste baš vešti i ta žica nije dovoljno oštra verovatno ćete izmrcvariti meso ribe i od nje napraviti paštetu pre nego je nabosti na ražanj. Ražnjići od ribe su odlična stvar, ali za to je potrebna riba koja ima malo čvršće meso kako se ne bi raspala prilikom okretanja.
Postoje i posebne žice na preklop baš za pečenje ribe, ali ako treba da pečete desetak ili više komada ribe za veće društvo, onda vam treba i mnogo takvih žica što je za moj pojam preskupa "zanimacija".
orada i brancin 17
Dakle, krajnje i po meni najbolje rešenje je klasičan "žica roštilj" preko žara od drveta ili ćumura. Plinske ili električne roštilje računam samo u nužna pomagala, kada niste u mogućnosti da zapalite vatru, ali i tada mislim da je mnogo bolje, jednostavnije i jeftinije da kupite jedan dobar gril tiganj u kojem ćete peći bez dodavanja masnoće, bilo na plinu, struji,... kao što je npr. losos iz gril tiganja

10 saveta kako dobro ispeći ribu na roštilju:

1. Vatru treba dobro da naložite drvetom koje je kalorično, odnosno dobro gori i dugo drži žar, kao npr. stari čokoti loze ili ćumur. Miris loze je neprevaziđen kada je u pitanju pečenje na roštilju, ali kad nema toga, onda mora biti najbolje ono što imate.
raznjic oslic 3
2. Žica za roštilj treba da bude ona deblja, tučana, koja dobro provodi toplotu.
3. Žica treba da bude dobro zagrejana, skoro usijana, čista i premazana uljem ili mašću. Ovo je veoma bitno. Ako žica nije dovoljno zagrejana, ako na njoj ima ostataka od prethodnog roštiljanja i ako nije namašćena  - riba će se zalepiti, šta god da joj radite. Po meni za ovo poslednje najbolji su dimljeni "plodovi Panonskog mora".
orada i brancin 13
4. Ribu premažite sa malo ulja, a u utrobu (unutrašnjost ribe) stavite začine po želji. Možete, ali i ne morate da je solite i biberite pre pečenja. Na osnovu mog iskustva, mislim da so nema neku veliku ulogu u tome da li će se riba raspasti ili ne, i da li će se presušiti ili ne.
raznjic oslic 14
5. Riba nikako ne treba da bude smrznuta. Ali, ako baš morate da pravite nešto od smrzute ribe, za odmrzavanje je stavite u posoljenu hladnu vodu i ostavite je da stoji u toj vodi dok se sasvim ne odmrzne. Odmrznutu ribu osušite papirnim ubrusom, a nakon toga je pripremajte kao i svežu.
orada i brancin 12
6. Ribu na roštilju treba okrenuti samo jednom u toku pečenja: jedna strana, druga strana, eventualno ako su u pitanju veći komadi onda je možete držati štipaljkom uspravno na strani kičme, jer ako okrenete stomak na dole iscuriće iz nje svi sokovi.
7. Vreme pečenja? Zavisi od veličine ribe. Veći komadi treba da se peku na malo slabijem žaru duže vremena (možda i desetak minuta po strani). Manje komade dovoljno je da pečete po 5 minuta sa jedne i 5 minuta sa druge strane, na žaru srednje jačine. Nemojte peći na jakoj vatri da ne izgori. Uz ovo veoma bitna napomena: NIKAD ne okrećite na silu ribu ako se zalepila. Sačekajte da se zapeče, sama će se odvojiti od rešetke, osim ako je vatra prejaka. U tom slučaju, kada počne da gori, sklonite žar ispod, i probajte da premazivanjem uljem ili marinadom pomognete ribi da se odlepi.
orada i brancin 7
8. Marinade? Uz ribu uvek. Ako ne želite, ne morate ih koristiti, dovoljno je da ribu pre pečenja samo premažete uljem. U zavisnosti od vašeg ukusa i vrste ribe koju pripremate birajte i marinade.
rostilj oslic 8
9. Da li stavljati marinadu pre ili posle pečenja? Zavisi kakvu ribu spremate. Recimo za lignje je najbolje kad odstoje u marinadi sa limunom ili vinom i kada se posle toga veoma kratko peku. Baš ribu, mislim da je bolje posle ili u toku pečenja! Kada se riba ispeče sa jedne strane i kada tu stranu okrenete na gore, tu pečenu stranu premažite marinadom. Koristite ili četkicu ili grančicu ruzmarina (šta imate pri ruci). Kada se sasvim ispeče, ponovo je dobro premažite i ostavite u tanjiru da upije maslinovo ulje i mirise.
orada i brancin 15
Moja omiljena marinada za premazivanje ribe na roštilju:
  • maslinovo ulje,
  • bosiljak,
  • ruzmarin,
  • sok od limuna.
Po želji možete dodati i naseckani beli luk, ali ja više volim da ga dodam sveže nasečenog posle pečenja.
10. Koju ribu peći na roštilju? Onu koju volite! Sve može da se peče na roštilju, jedino što nekim vrstama treba duže pečenje, nekima kraće, neke zahtevaju dugo i polako, a neke ribe vole kratko i na brzinu... mislim ribe na roštilju!
orada i brancin 16

petak, 21. listopada 2016.

Mini MARGARITE

Mini MARGARITE

Jako ukusno, a veoma lako i brzo se napravi . Tijesto je provjereno i uvijek uspije ,a fil možete odabrati po želji .

SASTOJCI ZA OVO JELO SU:

-oko 400 g brašna
-1 kocka svježeg kvasca
-5 kašika maslinovog ulja
-200 ml mlake vode
-so

Ostalo:paradajz-sos i rendani trapist 




PRIPREMA:

1-Zamijesiti glatko tijesto od navedenih sastojaka i ostaviti da stoji oko 20 minuta i da naraste.




Potom tijesto lijepo izraditi i razvaljati na 0,5cm debljine


2-Na tijesto nanijeti paradajz-sos ,obilno posuti trapist sirom i isječi na komade željenog oblika i veličine.



3-Mini margarite poredati u podmazanu tepsiju i peći oko 10 minuta u rerni koja je prethodno zagrijana na 180*C

4-PRIJATAN TEK !!!


VEOMA JEDNOSTAVNO ZAR NE ?!!

Kroasani

Kroasani

Sastojci za ovo jelo su :

-1kg glatkog brašna
-450 ml mlijeka
-1 kocka svježeg kvasca
-2 kašičice soli
-1 kašika šećera
-2 jajeta
-50 ml ulja
-250 g margarina

Ostalo: 1 jaje

PRIPREMA: 

1-U jednu posudu odvojiti 100ml toplog mlijeka,kašiku šećera i smrvljeni kvasac,te ostaviti na toplom mjestu da kvasac nadođe . U veću posudu staviti brašno , jaja , so i ulje ,dodati preostalo toplo mlijeko i kvasac , te zamijesiti glatko tijesto .

2- Ostaviti 10 minuta da odstoji , zatim ga rasporediti na 6 jednakih kuglica . Posipajući brašnom razvaljati kuglice  jednu po jednu , na otprilike 26 cm prečnika i stavljati sa strane .Tako razvijeno tijesto slagati jedno na drugo i između svakog stavljati po 50 g margarina  , osim na zadnji krug .

3-Podlogu posuti brašnom i razviti tijesto u što veći krug , a zatim izrezati u 30 trokutova . Motati ih u kroasane , polako povlačeći tako da su slojevi što tanji i da je tijesto zarolano što više puta .
















4-Slagati ih na pleh premazan maslacem ili obložen papirom za pečenje . Ostaviti da narastu 30 minuta . Kada su kroasani spremni , premazati ih razmućenim jajetom i peći na 200*C oko 20 min da lijepo porumene .

PRIJATAN TEK !!!!!!!

Zaboravili smo napomenuti da u krosanu možete da dodajete sastojke koje želite kao što su :džem ,
eurokrem , sir , salamu , kobasicu ... sasvim je nebitno to zavisi od Vas .

Džem od višanja

Džem od višanja

SASTOJCI:


-1 kg odkoštenih višanja
-1 kg šećera
-1 želin


PRIPREMA

 VIŠNJE OPERITE I ODSTRANITE IM KOŠTICE, PA IH SAMELJITE U BLENDERU . DODAJTE ŠEĆER . SVE PROMIJEŠAJTE I STAVITE KUHATI. MIJEŠAJTE KUHAČOM I ODSTRANITE PJENU. KADA DŽEM PROKUHA NASTAVITE KUHATI 15 - TAK MINUTA, PA UMIJEŠAJTE ŽELIN KOJI STE PRIPREMILI PREMA UPUTAMA NA VREĆICI. KUHAJTE JOŠ PAR MINUTA, GUSTOĆU DŽEMA ISPROBAJTE NA TANJURIĆU. JA OBIČNO STAVIM MALO DŽEMA NA TANJURIĆ, TE TANJURIĆ STAVIM U ZAMRZIVAČ ILI HLADNJAK JER SE TAKO BRZE OHLADI I BRZE VIDIM GUSTOĆU DŽEMA.VRUĆ DŽEM SIPAJTE U ČISTE STAKLENKE, ODMAH ZATVORITE. KADA STE NAPUNILI SVE BOČICE STAKLENKE PRKRIJTE KRPOM I OSTAVITE DA SE HLADE NA SOBNOJ TEMPERATURI.



Pasterizacija i sterilizacija zimnice

Pasterizacija i sterilizacija zimnice

Sterilizacija staklenki:
Kad ste već pri kraju sa kuhanjem ili pripremom nekuhane zimnice sterilizirajte staklenke. Staklenke dobro operite toplom vodom i još vlažne posložite otvorom prema dolje na lim na koji ste prethodno stavili čistu kuhinjsku krpu. Vlaga iz teglica tako će pomoći dodatnoj sterilizaciji. Staklenke skupa s čepovima stavite u pećnicu na 150 stupnjeva 10 minuta. Odmah nakon vađenja iz pećnice okrenite staklenke kako bi isparila eventualna preostala vlaga (ja ih okrenem i ubacim nazad u pećnicu na minutu-dvije da se osuše do kraja). Pazite da se ne opečete, teglice i poklopci su jako vrući. Također, ako imate one staklenke s hermetičkim poklopcem pripazite na gumu i držite ih kraće u pećnici.
Kod kuhanih zimnica (razne marmelade, ajvar i sl.) vruće staklenke punite vrućom zimnicom pazeći da ne zaprljate rubove (ili bar ne jako). Ako negdje malo i iscuri, očistite rub kuhinjskim papirom umočenim u alkohol ili rakiju. Nikako nemojte ostavljati prljave rubove jer to sprječava kvalitetno zatvaranje što može dovesti do stvaranja plijesni i kvarenja zimnice.
Prije zatvaranja napunjene teglice kratko vratite u još toplu (ca. 100 stupnjeva), ugašenu pećnicu kako bi se uhvatila zaštitna korica. Nakon 20-30 minuta izvadite iz pećnice i još tople staklenke dobro zatvorite.
Kod zimnica bez kuhanja (kompoti, ukiseljeno povrće i sl.) staklenke prije punjenja pustite da se ohlade. Punite pazeći da ne zaprljate rubove, po potrebi očistite pa dobro zatvorite.
Pasterizacija zimnice:
Kod kuhanih zimnica, dodatna pasterizacija nije potrebna jer se vruća zimnica stavlja u vruće staklenke što omogućuje hermetičko zatvaranje. Dovoljno je zatvorene staklenke zamotati u deku, stolnjak ili deblji ručnik kako bi se postepeno hladile (postupnim hlađenjem stvorit će se bolji vakuum).
Za nekuhane zimnice potrebno je napraviti pasterizaciju zagrijavanjem (prokuhavanjem) zatvorenih teglica. Na taj se način uništavaju mikroorganizmi, a tijekom zagrijavanja staklenka se hermetički zatvori.
Dno veće posude obložite krpom kako bi izbjegli direktan dodir staklenki s vrućim metalom. U posudu poredajte napunjene i zatvorene staklenke tako da se međusobno ne dodiruju i da ne dodiruju rub posude. Ulijte hladne vode (ako su staklenke vruće, npr. od vrućeg sirupa za kompot, neka voda bude mlaka, ali nikako prevruća) do najviše 2-3 prsta ispod ruba najniže staklenke.
Posudu stavite na vatru i zagrijavajte do vrenja pa smanjite vatru tako da lagano ključa. Vrijeme pasterizacije se računa od trenutka kada voda proključa, a dužinu pasterizacije i temperaturu vode treba prilagoditi vrsti namirnica (npr. već prokuhano voće može se kraće pasterizirati) kao i veličini staklenke (zato je bolje da su staklenke približno jednake veličine).
Vrijeme i temperaturu kod pripreme zimnica u kućanstvu nije jednostavno procijeniti. Neke prosječne vrijednosti za staklenke od 1 litre kod pasterizacije voća su 80 stupnjeva 35 minuta, odnosno za povrće 100 stupnjeva 60 minuta. U svakom slučaju, nećete pogriješiti ako ih ostavite par minuta duže. Dužim pasteriziranjem prelazi se ponovno na sterilizaciju što neće imati bitniji utjecaj na namirnice, štoviše može samo produžiti trajnost zimnice.
Nakon pasterizacije, staklenke izvadite iz tople vode, obrišite, zamotajte u deku ili ručnik i pustite da se postepeno hlade.
Čuvanje zimnice:
Potpuno ohlađenu zimnicu čuvajte na suhom, tamnom i hladnom mjestu, a nakon otvaranja držite u hladnjaku.

Gusti sok od ŠLJIVA

Gusti sok od ŠLJIVA

Potrebno:

-Zrele,zdrave,sirove šljive -količina po želji..najmanje 1 kg
-šećer po ukusu
-voda

Priprema:

-Ako su šljive zaleđene nemate ih potrebu kuhati , ali ako se pravi sok od onih sirovih tek ubranih s grane,onda se trebaju staviti kuhati jedno 20ak min.Naravno prije toga se trebaju oprati i izvaditi košpice

-Količina vode treba biti odprilike dva prsta iznad nivoa šljiva
-Skuhane šljive,prohladiti i samljeti ih u blender sa sve kožicom

-Procijediti smjesu(najbolje je ako se ima veća cjediljka za čaj)
-U procijedjenu smjesu dodati šećer- po ukusu.
-Dodati i vodu u kojoj su se kuhale šljive,sve skupa promiješati..(ako je vode premalo,dodati hladne s česme..bitno je da gustina soka zadovoljava pomenuti naziv..znači 
ne smije biti puno razrieđen,u protivnom će biti bljutav,ili kao neka slatka vodica:)
-Vratiti u šerpu ,staviti na vatru  samo koliko da probije ključ.Znači ne kuhati ponovo ,nego samo da probije jedan ključ,i biće dovoljno.
-Puniti u staklene flase,ako se nema,i ako je riječ o manjoj količini onda može u onima od koka kole.
Obavezno čuvati u frizideru dok se ne popije cijela količina.Inace je vrlo kvarljiv,što je normalno s obzirom da u sebi ne sadrži nikakve konzervanse.